PRZENOSINY

Zapraszam na mojego nowego bloga http://klaudiaosiak.pl oraz na newsletter!

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Kruche ciasto przełożone budyniem i dżemem

Kiedy zaczynałam piec ciasta, postanowiłam, że od razu wskoczę na głęboką wodę. Za wszelką cenę chciałam nauczyć się piec ciasta drożdżowe, które tak kojąco kojarzyły mi się z letnimi wieczorami nad jeziorem. Skupiona na swoim zadaniu całkowicie porzuciłam pieczenie ciasta kruchego. Potem, kiedy zaczęłam się odchudzać, jakikolwiek dodatek margaryny czy masła do wypieków poszedł w niepamięć, bo przecież to takie kaloryczne. Przyznaję, że do dziś mam pewne obawy, kiedy zabieram się za robienie kruchego ciasta, Nie jestem go tak pewna, jak w przypadku drożdżówek. Ale czego nie robi się dla ukochanych dziadków?
Dzisiejszy przepis możecie potraktować jako luźną inspirację. Bardzo długo zastanawiałam się, czy w ogóle umieszczać go na blogu, bo jak sami możecie zobaczyć, ciasto nie wyszło perfekcyjne (a ja perfekcyjnością się szczycę). Wciąż uczę się wyczucia względem kruchych wypieków. Zdecydowałam się na publikację tylko z jednego (i chyba najważniejszego) względu – ciasto smakuje obłędnie. Wszystkie składniki przenikają się i uzupełniają. Moja babcia byłaby zachwycona. Bo wiecie, dla niej i tak najważniejsze jest to, że chce się jej poświęcić trochę czasu, a nie to, czy wypiek wygląda jak z witryny najlepszej piekarni w mieście.

mini kruchy torcik



Składniki
ciasto o średnicy 15 cm

kruche ciasto:
  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 200 g margaryny wegańskiej (schłodzonej)
  • 40 g syropu z agawy
budyń:
  • 400 ml mleka roślinnego (u mnie sojowe)
  • 30 g cukru trzcinowego
  • 60 g skrobi ziemniaczanej
  • 50 g margaryny
  • 1 laska wanilii 
reszta składników:
  • 150 g dżemu z czarnej porzeczki
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 20 g syropu z agawy
  • 20 g mleka roślinnego
  • 70 g migdałów
Wykonanie:
Zacznij od kruchego ciasta. Przesiej mąkę, zrób dołek, wkrój do środka margarynę, dodaj syrop z agawy i zagnieć kulę ciasta. Zajmie to około 5 minut. Na początku ciasto będzie bardzo słabo łączyło się, ale z czasem jego kształt się zmieni. Kiedy ciasto będzie elastyczne, zawiń je w folię spożywczą i odstaw do zamrażarki na około 30 minut.
W tym czasie zrób budyń. Do garnuszka wlej 300 ml mleka, dodaj ziarna wyłuskane z laski wanilii i margarynę. Zagrzej i poczekaj, aż tłuszcz się rozpuści, wtedy dodaj cukier. W naczyniu dokładnie rozmieszaj skrobię ziemniaczaną z pozostałym mlekiem i dodaj do reszty. Cały czas mieszaj trzepaczką, żeby nie zrobiły się grudki. Po kilku minutach budyń powinien być bardzo gęsty. Odstaw go do przestygnięcia.
Schłodzone ciasto wyjmij z zamrażarki i na omączonym blacie rozwałkuj na około 0,5 cm. Za pomocą miseczki albo talerzyka wykrój 4 okręgi o tej samej średnicy. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 25 minut w temperaturze 160 stopni. Uwaga! Ciasto nie może się przypiec, ani zbrązowieć za bardzo, bo będzie bardzo kruche i ciężko będzie je pokroić. Upieczone okręgi wyciągnij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.
Kiedy blaty będą już w temperaturze pokojowej, zacznij składanie: na talerzu albo płaskiej powierzchni połóż pierwszy okrąg, posmaruj połową dżemu i przykryj kolejnym. Na ten nałóż ostudzony budyń, a następnie kolejny blat. Na tym znów rozsmaruj dżem i przykryj ostatnim blatem. 
Kolej na robienie polewy: W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę z mlekiem i syropem z agawy. Polej tak przygotowaną polewą wierzchni blat i ozdób migdałami. Schłódź w lodówce przez kilka godzin. 

wegańskie kruche blaty przekładane masą

Uwagi:
1. Wegańska margaryna to np. Alsan, dostaniecie ją w sklepach ze zdrową żywnością.
2. Moje blaty są odrobinę za bardzo przypieczone, dlatego odrobinę się kruszyły.
3. Laskę wanilii możecie zastąpić cukrem waniliowym, aromatem albo esencją.
4. Dżem, oczywiście, można modyfikować. Najważniejsze, żeby był kwaśny i, najlepiej, domowy.
5. Ciasto można piec także w tortownicy, robiąc mniej warstw lub je modyfikując. Ja zdecydowałam się na pieczenie na blasze, żeby było mi łatwiej (i szybciej). Poza tym, taki mały 'torcik' i tak jest wystarczającą dawką rozkoszy ;)
6. Jak zrobić kąpiel wodną? Wystarczy do garnuszka wlać wodę i postawić go na gazie. Na rondelku ustaw miskę ze składnikami, które chcesz roztopić. Pamiętaj, by tafla wody nie dotykała dna miski.


6 komentarzy:

  1. z tego co widzę ciacho wyszło perfekcyjnie, aż marzy mi się by teraz zjeść kawałek do kawy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przekroju nie jest takie idealne ;) A z kawą faktycznie komponowało się bardzo dobrze.

      Usuń
  2. Właśnie myślałam żeby upiec coś dla dziadków! Pysznie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. czy zamiast margaryny można użyć oleju kokosowego?

    OdpowiedzUsuń