Czy u Was też grzyby tak bardzo obrodziły w tym roku? Gdzie nie spojrzę, tam widzę starsze panie i panów z wiadrami pełnymi prawdziwków, maślaków albo podgrzybków. W drugiej ręce trzymają wiklinowe kosze z maleńkimi, czerwonymi jabłkami, pewnie nazbieranymi w opuszczonym sadzie.
Nie ma co się dziwić – w końcu jabłka i grzyby to smaki jesieni, choć rzadko występują w duecie. Jabłka oprósza się cynamonem, a grzyby starannie nawleka na nitkę, by zdążyły wyschnąć do Wigilii.
A co wyjdzie z połączenia tych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie, składników? Ja postawiłam na pasztet, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Jesienne smaki, zapieczone z kaszą jaglaną i soczewicą, nadają się nie tylko na kanapki, ale także do krojenia na plasterki i zajadania z sosem. Można też zrezygnować z włączania piekarnika i przygotować pastę kanapkową. Bez znaczenia, jaką formę wybierzecie, koniecznie spróbujcie połączenia jabłek z grzybami, rozmarynem i białym pieprzem, a na pewno się nie rozczarujecie.
Składniki:A co wyjdzie z połączenia tych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie, składników? Ja postawiłam na pasztet, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Jesienne smaki, zapieczone z kaszą jaglaną i soczewicą, nadają się nie tylko na kanapki, ale także do krojenia na plasterki i zajadania z sosem. Można też zrezygnować z włączania piekarnika i przygotować pastę kanapkową. Bez znaczenia, jaką formę wybierzecie, koniecznie spróbujcie połączenia jabłek z grzybami, rozmarynem i białym pieprzem, a na pewno się nie rozczarujecie.
na małą keksówkę
- 1 szklanka suchej kaszy jaglanej + 2,5 szklanki wody
- 1 szklanka suchej zielonej soczewicy + 3 szklanki wody
- 1 cebula
- 200 g leśnych grzybów (u mnie kozaki i podgrzybki)
- 1 duże, kwaśne jabłko
- 6 łyżek oleju
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka białego pieprzu
- 1/2 łyżeczki igiełek rozmarynu
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- + olej i bułka tarta do wysypania formy
Wykonanie:
Soczewicę wsyp do garnka, zalej 3 szklankami wody i ugotuj do miękkości. Kaszę wsyp na sitko i przelej wrzątkiem, aby pozbyć się ewentualnej goryczy. Następnie włóż ją do rondelka i zalej 2,5 szklanki wody i gotuj na małym ogniu, aż kasza wchłonie cały płyn. Soczewicę i kaszę ostudź. Grzyby umyj dokładnie, obierz i posiekaj. Tak samo postąp z jabłkiem. Na dwóch łyżkach oleju podsmaż posiekaną w drobną kostkę cebulę. Po około 5 minutach dodaj grzyby i jabłko, a także liść laurowy, ziela angielskie i posiekany rozmaryn. Smaż przez około 10 minut, aż grzyby i jabłka będą miękkie (możesz podlać odrobiną wody). W dużej misce zmiksuj kaszę jaglaną, następnie dodaj soczewicę i ponownie zmiksuj. Wlej 4 łyżki oleju, wymieszaj, a następnie dodaj sól i pieprz. Foremkę posmaruj olejem i wysyp bułkę tartą, by pasztet się nie przykleił. Przełóż masę do formy i piecz przez około godzinę w 180 stopniach. Przed krojeniem dokładnie ostudź.
Uwagi:
1. Kaszę i soczewicę można ugotować dzień wcześniej. Ważne jest, by nie miksować ich gdy są ciepłe.
2. Biały pieprz możesz zastąpić zwykłym, jednak ten pierwszy bardzo pasuje do pasztetu.
3. Jak wspomniałam we wstępie, możesz zrezygnować z pieczenia i przygotować pastę kanapkową. Podana porcja to dwa duże słoiki pasty.
wygląda pięknie i apetycznie! a jabłko z grzybami na pewno smakuje ciekawie :)
OdpowiedzUsuńjak sobie wyobrażam smak tego pasztetu to aż ślinka cieknie, kocham miłością wielką grzyby i tęsknie za tym smakiem :) Mama mrozi specjalnie dla mnie, choć smaku świeżych nic nie zastąpi...a suszone to już w ogóle poezja, ahhh idą święta XD ok, jestem teraz za bardzo do przodu :P
OdpowiedzUsuńHaha, faktycznie, do świąt jeszcze kupa czasu, więc nie ma co myśleć o zimnym grudniu, chociaż grzyby pasują tam jak ulał. ;)
Usuń