PRZENOSINY

Zapraszam na mojego nowego bloga http://klaudiaosiak.pl oraz na newsletter!

środa, 15 kwietnia 2015

Kotlety soczewicowe z rodzynkami

Z wegańskimi kotletami to jest tak, że nie istnieją żadne ograniczenia. Powiedziałabym nawet, że weganie poznają o wiele więcej kompozycji smakowych, niż ci, którzy co tydzień oddają się błogiej rozkoszy zajadania schabowego. W roślinnej kuchni można mieszać do woli: ciecierzyca, kasza jaglana, soja, fasola, soczewica, a nawet ziemniaki czy brokuły stworzą świetną bazę do kotletów, które za każdym razem mogą przybierać różne formy dzięki odpowiedniemu przyprawieniu. Ponieważ ostatnio nie mogę opędzić się od rodzynek, postanowiłam dodać je także do kotletów. Delikatną słodycz suszonych owoców przełamują moje ulubione przyprawy (miłośnicy kuminu ręka w górę!) i sos sojowy. Porcja może wydawać się spora, ale uwierzcie, że po spróbowaniu tego połączenia dwa łasuchy czuły niedosyt. :)

wegański kotlet


Składniki
na około 6 kotletów
  • 1 szklanka suchej soczewicy zielonej
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju + 2 do smażenia
  • 1/2 łyżeczki nasion kminu rzymskiego (kuminu)
  • 1/2 łyżeczki mieszanki garam masala
  • 1/4 łyżeczki kolendry
  • 2 łyżki natki pietruszki
  • 1 łyżeczka sosu sojowego
  • 1/3 szklanki rodzynek
  • 1/4 szklanki wody
  • sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Rodzynki zalej gorącą wodą i odstaw. Soczewicę ugotuj do miękkości w 2 szklankach wody. W międzyczasie pokrój drobno cebulę i czosnek. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, wsyp kmin rzymski, garam masalę i kolendrę. Praż do momentu, aż przyprawy zaczną ładnie pachnieć. Następnie dodaj cebulę i czosnek i smaż przez kilka minut, aż warzywa odrobinę zmiękną. 2/3 z ugotowanej soczewicy przełóż do miski lub kielicha blendera, dodaj zawartość patelni, sos sojowy, odrobinę soli i pieprzu. Zmiksuj, stopniowo dodając wodę, do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie dodaj do masy namoczone rodzynki, posiekaną natkę pietruszki i pozostałą soczewicę. Dokładnie wymieszaj. Uformuj małe kotleciki. Piecz w 180 stopniach na papierze do pieczenia przez 20 minut (10 minut z jednej i kolejne 10 minut z drugiej strony). Gotowe kotlety soczewicowe podawaj w bułce z sosami i warzywami lub z  ugotowanymi ziemniakami i surówką.

wegetariański kotlet

Uwagi:
1. Kotlety można zrobić z czerwonej soczewicy (mnie smakowały nawet bardziej, niż z zielonej!). Ważne, by nie gotować jej w zbyt dużej ilości wody, ponieważ masa będzie zbyt rzadka.
2. Kumin to nie to samo co kminek! Nie pomylcie tych przypraw, bo smakują całkowicie odmiennie.
3. Kotlety można usmażyć, jednak nie polecam robienia tego na głębokim tłuszczu, ponieważ masa może się odrobinę rozlatywać (w takiej sytuacji warto dodać odrobinę zmielonych płatków owsianych do masy). Jeśli koniecznie chcesz je smażyć, to najlepiej na teflonie z minimalną ilością tłuszczu.
4. Zamiast garam masali możesz dodać mieszankę cynamonu, kardamonu i anyżu.



7 komentarzy:

  1. burgery jakich mało! cudowne zdjęcia i świetny przepis :) aż zamarzyłam o takim pysznym wegańskim burgerze na obiad :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Najfajniejsze w tych kotletach było, że miałam w kuchni wszystkie składniki! Świetny pomysł z tymi rodzynkami, smak jest bogatszy. Nigdy bym na to nie wpadła! Pozdrawiam, Natka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że rodzynki w składzie Cię nie odstraszyły. Pozdrawiam! :)

      Usuń
  3. Bardzo jestem ciekawe tych rodzinek! Ja będę robić jakieś kotlety to dodam rodzynki! <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja rodzynki tylko na wytrawnie lubię, więc dziś robię Twoje kotlety na obiad :)!

    OdpowiedzUsuń