Dziś mam propozycję dla wszystkich tych, którzy odrobinę przysnęli i zapomnieli o świątecznych wypiekach. Albo dla tych, którzy chcą zerwać z rutyną i zaproponować rodzinie zgoła niecodzienne ciasto. Albo po prostu dla tych, którzy nie mają piekarnika lub bardzo się z nim nie lubią. Oto delikatna masa jaglana na prostym spodzie, która z powodzeniem może zastąpić sernik (choć moim zdaniem odrobinę różni się w smaku od wypieku z twarogiem) na świątecznym stole. U mnie będzie na pewno. A u Was?
Składniki:
na tortownicę o średnicy ok. 25 cm
- szklanka suchej kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody lub mleka roślinnego
- puszka mleka kokosowego (400 ml)
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
- 1/3 - 1/2 szklanki syropu z agawy lub cukru trzcinowego
- szczypta soli
- łyżeczka esencji waniliowej
- szklanka daktyli
- 3/4 szklanki orzeszków ziemnych
Wykonanie:
W pierwszej kolejności zrób spód: daktyle zalej wrzątkiem a orzeszki podpraż na suchej patelni. Przesyp je do blendera i krótko zmiksuj, aż zrobi się z nich proszek. Dodaj odsączone daktyle i połącz z proszkiem tak, by masa przypominała mokry piasek. Jeśli jest za sucha, dodaj łyżkę wody z moczenia daktyli. Masę wyłóż na dno foremki i odstaw do zamrażarki na 10 minut.
Czas na masę: kaszę jaglaną przelej wrzątkiem, przesyp do rondelka i ugotuj w 2 szklankach wody lub mleka roślinnego i ostudź. Chłodną kaszę przełóż do miski, dokładnie zmiksuj i dodaj resztę składników. Możesz ponownie zmiksować tak, by masa nie miała żadnych grudek. Wyłóż do foremki i schowaj do lodówki co najmniej na 3 godziny (najlepiej na całą noc). Smacznego!
Uwagi:
1. Mleko kokosowe przed użyciem powinno stać w lodówce przez dobę (lub krócej) w zamrażarce. Chodzi o to, by zrobiło się kremowe i twarde. Domowe mleko kokosowe, niestety, nie nadaje się do tego przepisu.
2. Jeśli jesteś uczulona/y na orzeszki ziemne, zmień je na bezglutenowe płatki owsiane. Ciasto wyjdzie równie smaczne!
3. Do masy możesz dodać rodzynki (jeśli chcesz, by bardziej przypominała sernik) lub inne bakalie. W takim wypadku radziłabym zrezygnować z robienia spodu, który podałam w przepisie. Zamiast niego na dno blaszki wysyp krakersy lub ułóż pokruszone ciasteczka.
takim ciachem to bym nie pogardziłam, nawet poza świętami - jest świetne! :) myślę, że pokombinuję trochę i może znajdzie się miejsce dla ciasta z jaglanej :)
OdpowiedzUsuńOj, kombinuj, bo warto! :)
UsuńUwielbiam wszystko co jest z kaszy jaglanej, a z dodatkiem mleka kokosowego to już musi być zupełnie bajeczne :) I ten orzechowo - daktylowy spód... ;)
OdpowiedzUsuńJeśli kochasz kaszę to rób koniecznie! Na pewno nie będziesz żałować :)
Usuńprzepyszna propozycja i przy tym jaka zdrowa! :)
OdpowiedzUsuńZdrowie to dla mnie świąteczny priorytet, ciacho musi być odpowiednie dla matki karmiącej :)
UsuńPrzez Ciebie pewno zrobię i 15stą potrawę na wigilię... ;)
OdpowiedzUsuńCiast nigdy nie jest za dużo! :)
UsuńWygląda bardzo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńI pysznie smakuje :)
UsuńMasz cudniasty blog! a tu jeszcze takie ciacho!
OdpowiedzUsuńPiękne wykonanie, w smaku pewnie również rewelacja.. :)! Zapraszam do mnie na fitjestgit.blogspot.com :)
OdpowiedzUsuńTo jest jak sernik? Czuć, że to kasza? Ciekawi mnie to ciasto, jednak domownicy są wybredni i boje się, że im nie posmakuje albo konsystencja zrazi. A wygląda przez swoją prostotę obłędnie. :)
OdpowiedzUsuńCiasto nie smakuje do końca jak sernik, choć nie czuć też, że to kasza. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie zmielisz masę i jak ją doprawisz. Jeśli boisz się reakcji domowników, przygotuj mniejszą porcję i sprawdź, jaka będzie reakcja. :)
UsuńA jak udekorowałaś całe ciasto? Zrobię. :D Mi tam posmakuje i to najważniejsze na razie moje wegańskie ciastka smakują. ;D
UsuńPosypałam podprażonymi orzechami. Czasem też roztapiam czekoladę i polewam nią ciacho. :)
Usuń